Savez gradonačelnika

Savez gradonačelnika europska je platforma koja uključuje lokalne i regionalne vlasti privržene ciljevima povećanja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije na svojim teritorijima. Potpisnici Saveza bore se za ostvarenje smanjenja emisije CO2 za 20% unutar Europske unije do 2020. godine.
Nakon usvajanja paketa ​​klimatske i energetske politike u EU-u, Europska komisija pokrenula je Savez gradonačelnika kako bi podržala i poduprla napore angažirane od strane lokalnih vlasti u provedbi održivih energetskih politika. Lokalne vlasti imaju ključnu ulogu u ublažavanju posljedica klimatskih promjena, tim više kad se zna da je 80% potrošnje energije i emisije CO2 povezano s urbanim aktivnostima. S obzirom na te ciljeve Savez gradonačelnika definiran je kao jedinstvena europska institucija i kao izuzetan model upravljanja na više razina.