Hrvatski načelnici u sedmom mandatu

Kad je 2013. godine načelnik Pokupskog Božidar Škrinjarić, okupivši hrvatske načelnike s navršenih pet neprekidnih mandata na položaju načelnika općine oformio „Klub 5+“ , već je tada to bio zanimljiv medijski događaj. Nakon održanih sedmih po redu lokalnih izbora u samostalnoj državi (prvi su bili 1993.),  Hrvatska ima 23 načelnika koji obnašaju sedmi mandat i to je još zanimljivija politička činjenica, podložna znanstvenoj analizi. Među njima je samo jedna žena, Marica Jančić, koja vodi općinu Marija Gorica.

Pored Škrinjarića i Jančić ovo su izborni pobjednici koji će svojim lokalnim zajednicama, gdje su im građani po sedmi put poklonili većinsko povjerenje, upravljati do 2021. godine: Željko Baradić (Stankovci), Dinko Bošnjak (Hrvace), Bože Čubić (Cista Provo), Andrija Draganić (Jarmina), Ivo Emić (Štefanje), Franjo Franjković  (Rakovica), Željko Funtek (Brckovljani), Krešimir Gulić (Bistra), Vlado Kolarec (Kravarsko), Zoran Kovačević (Koška), Ivan Kovačić (Veliko Trojstvo), Tomo Kovačić (Pisarovina), Aleksander Krt (Oprtalj), Milivoj Kurtov (Pakoštane), Davor Lončar (Poličnik), Zdravko Mandić (Brestovac), Srećko Papac  (Gradište), Zdravko Šimara (Podravska Moslavina), Mato Tonković (Berek), Ivo Zelić (Petrijevci), Vinko Zulim (Seget).

U svoj šesti mandat zakoračilo je nakon posljednjih izbora 15 načelnika: Martin Baričević  (Jasenice), Dragutin Crnković (Brod Moravice), Josip Dekalić  (Šandrovac), Jakša Franković (Trpanj), Mato Grgić (Garčin), Enio Jugovac (Kaštelir¬-Labinci), Miroslav Karoglan (Zmijavci), Joso Klapan (Novigrad), Stjepan Milinković (Gola), Vlatko Mratović (Janjina), Mile Pavičić (Kaptol), Ivica Pogorilić (Povljana), Joško Roščić (Baška Voda), Josip Stanić (Klakar), Boris Tušek (Novi Golubovec). U ovoj skupini nema niti jedne načelnice.

Ako je popis sastavljen u Udruzi općina nepotpun, molimo slučajno izostavljene načelnike da se jave kako bismo ga dopunili.