Uspostava regionalnog sustava nadzora stupnja decentralizacije lokalne samouprave

Posljednjih je godina uočen trend usporavanja procesa decentralizacije u državama jugoistočne Europe kao i slabljenje uloge lokalne samouprave. Jedinicama lokalne samouprave nameću se sve veća ograničenja što ukazuje na potrebu boljeg sustava nadzora koji bi omogućio praćenje procesa decentralizacije u različitim aspektima poput pravnog okvira, količini i kvaliteti usluga i sl.
Iz tog je razloga na Jahorini pored Sarajeva 12. i 13. rujna 2017. održana radionica o definiranju indikatora i smjernica ("Towards the Regional Organization Observatory for South-East Europe: Defining the indicators to be observed and their measurement guidelines") koju su organizirali NALAS (Mreža udruga lokalne samouprave u JIE Europi) i OESS-ova misija u Bosni i Hercegovini. Radionica je prva od tri koje će biti održane s ciljem uspostavljanja reginalnog sustava nadzora stupnja decentralizacije država jugoistočne Europe i indikatorima koje takav sustav mora sadržavati. Udruga općina u RH podupire projekt.