Institucionalna povijest

1975. - 1993.: Savez gradova i općina SRH
1993. - 2002.: Savez gradova i općina RH, predsjednik Božidar Kalmeta (gradonačelnik Zadra)
2001., travanj: Osnivanje Hrvatske zajednice županija
2002.,19. lipnja: Osnivanje Udruge općina (predsjednik Ivo Emić, načelnik Općine Štefanje) i Udruge gradova (predsjednik Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke ), Savez gradova i općina RH (predsjednik Vladimir Štengl, gradonačelnik Vukovara) krovna organizacije
2003.: Registracija Udruge općina (predsjednik Ivo Emić), usvojen Statut
2007., travanj: Predsjednik UORH-a Ivica Klem (načelnik Općine Nijemci);  prva polovina mandata predsjednik Saveza gradova i općina Ivica Klem, druga polovina mandata Vojko Obersnel (Rijeka)
2008.,prosinac: Usvojene izmjene Statuta UORH-a; dopredsjednik UORH-a Đuro Bukvić (načelnik Općine Lukač)
2009., travanj:  UORH pristupa NALAS-u
2009., prosinac: Predsjednik UORH-a Đuro Bukvić (dopredsjednici Stjepan Muhek i Ivica Mesić)
2011.: UORH postaje podupirući član Sporazuma gradonačelnika (Covenant of Mayors)
2012., veljača: Osnivanje KOLOS-a, pravnog sljednika Saveza gradova i općina RH i krovne udruge UORH-a i UGRH-a;
Obilježavanje 20. obljetnice održavanja prvih lokalnih izbora u RH
2013., listopad: Predsjednik UORH-a Đuro Bukvić (dopredsjednici Snježana Bužinec i Martin Baričević)
2013., ožujak: Izbor prvih stalnih predstavnika UORH-a u Europskome odboru regija EU
2013.: Stalno izaslanstvo UORH-a u Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe