Oprtalj u članstvu Udruge

Oprtalj je općina na sjeveru Istarske županije,  tridesetak km istočno od Umaga, a dvadesetak km zapadno od Buzeta. U sastavu općine je 16 naselja s oko tisuću stanovnika. Oprtalj se spominje još od 1102. godine kao urbano boravište feudalnih gospodara i zanatlija. Jedno od naselja su i Livade u srcu doline Mirne, koje se razvilo prije stotinjak godina ponajviše zahvaljujući željezničkoj vinskoj pruzi  „Parenzani“ od Poreča prema Trstu, nastaloj jer su u to vrijeme Livade bile prometni i trgovački centar za vino, maslinovo ulje i ostale poljoprivredne proizvode. Otkako su dvadesetih godina 20. stoljeća u dolini Mirne otkriveni bijeli tartufi, Livade postaju i centar za prikupljanje i distribuciju ove skupocjene gljive. Crkva  Sv. Jurja  u Oprtlju spominje se od 1202. godine, da bi potom u 15. St.  bila ugrađena u današnju crkvu. U blizini Motovunske šume nalazi se izvor ljekovite vode Sv. Stjepan poznat kao Istarske toplice, uz poljoprivredu danas jedna od važnih gospodarskih aktivnosti.